1

D vitamin

D vitamin ( kalciferol)

D vitamin hatása: Elősegíti a kálcium és a foszfor felszívódását, hasznosulását, közvetlenül befolyásolja a csontképződést, hozzájárul az egészséges csontozat fenntartásához, erősíti a fogazatot, biztosítja az egészséges fogakat. Szabályozza a sejtek növekedését, befolyásolja az immunfunkciókat és az endokrin működést. Az elmúlt évek vizsgálatai alapján bebizonyosodott, hogy a D-vitamin nélkülözhetetlen a megfelelő immunvédekezés fenntartásához és immunmoduláns hatása szerepet játszik az infekciók elleni védekezésben is (felsőlégúti betegségek, influenza). Növeli az izomerőt, gyulladás- és vérnyomáscsökkentő hatású, valamint fokozza az inzulinszekréciót.

1. D vitamint tartalmazó ételek:

Tojás: tojássárgája,
Hal: zsíros halak, halak mája, halmáj olaja (csukamájolaj), harcsa, kaviár, lazac, tőkehal, makréla
Tej: zsíros tej és tejtermékek, tehéntej, kecsketej, tejszín, vaj, sajt, túró, tejföl
D vitaminnal dúsított reggeliző pelyhek,
margarin
Egyes gombák: csiperke, vargánya,
Borjúhús, borjú és marhamáj, csirkemáj
D vitamin tartalmú zöldség, gyümölcs: nincs

A táplálékkal bevitt D vitamin (D2 vitamin (ergokalciferol) és D3 vitamin (kolekalciferol) a vékonybélben szívódik fel, a felszívódáshoz epe szükséges. D2 vitaminból a máj, valamint a vese hidroxiláló enzimjei hatására jön létre a biológiailag aktív D3 vitamin forma.

2. D vitamin a bőrön keresztül:

A bőrben a napsugárzás (ultraviola B vagyis UV-B spektruma) hatására keletkezik a D3 vitamin (kolekalciferol) előanyagából a 7-dehidro-koleszterinből (ami a bélben szintetizálódik koleszterinből). 10-15 perces arcbőrt, végtag, hát bőrét érő nyári, nappali napfény elegendő az optimális D vitamin szérumszint eléréséhez. Fontos tudni, hogy a túl sok UV-B sugárzás hatására a bőr növekvő pigment tartalma gátolja a D3 vitamin képzést, valamint magas fényvédő faktorú krémekkel védekezni kell a napsugarak bőrt károsító sugarai ellen. A magyar éghajlati viszonyok között novembertől márciusig alig képződik D vitamin a bőrben. A szervezet képes a nyári napsütésben felhalmozott D vitamint raktározni. A D3 vitamint a szervezet 2-3 hónapig raktározza a zsírszövetekben.
Idősebb korban, fokozott bőrpigmentáció esetén lecsökken a D3 vitamin képződés a bőrben.

Napi D vitamin szükséglet
A 2012-es „Hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében” című állásfoglalás alapján a napi D vitamin szükséglet referencia értéket a tízszeresére emelték a magyar ajánlásban a különböző életkorokban.

Korcsoport Egy napra javasolt adag Biztonságosan bevihető napi mennyiség felső határa
csecsemők 400-1000 NE 1000 NE
gyermekek (1-6 év) 600-1000 NE 2000 NE
gyermekek (6 év felett) 600-1000 NE 2000 NE
serdülők 800-1000 NE 4000 NE
felnőttek 1500-2000 NE 4000 NE
elhízott felnőttek 3000-4000 NE 4000 NE
várandós nők 1500-2000 NE 2000 NE

D vitamin hiány alakulhat ki: életkortól függően (kamaszkor, idősebb kor), várandóság, erősebb bőrpigmentáltság, téli évszak végére, kevés szabadban töltött idő, alacsony napsütéses lakóhely, hiányos táplálkozási tényezők, vegetáriánus életmód, túlsúly esetében, egészségi állapottól függően nagyobb igény lehet nagyobb terhelésnél, betegségeknél (fertőzéses megbetegedések, influenza, asztma, emésztőrendszeri és felszívódási betegségek, daganatos betegségek), gyógyszer kölcsönhatásokra. Légköri szennyeződés miatt kevesebb D vitamin keletkezik a bőrben és a szervezetbe kerülő szennyeződés miatt nagyobb lesz a D vitamin szükséglet, ez is okozhat D vitamin hiányt a szervezetben.

A D vitamin hiányában emelkedik számos magas mortalitású rákos megbetegedés, a cardiovascularis betegségek, a sclerosis multiplex, a rheumatoid arthritis és az 1-es típusú diabetes mellitus gyakorisága.

D vitamin hiány tünete lehet:
Gyakori felsőlégúti betegség, nátha, influenza, ínygyulladás, lehangoltság, izomgyengeség, gyakori csonttörés,
Csontritkulás, Hepatitis C, súlyos D vitamin hiány esetében gyermekkorban rachitis, felnőttkorban osteomalacia alakul ki.

D vitamin pótlása:
A magyarországi életmódi viszonyok és táplálkozás alapján rendszeresen, de a novemberi és a márciusi időszak között feltétlenül ajánlott a D vitamin pótlása az egészség megőrzése szempontjából.
Ajánlott Forever (FLP) D vitamin tartalmú étrend-kiegészítő készítmények:
Forever Calcium, Immublend, Daily, Vitolize Women, Vitolize Men, Kids
A termékek összetétele ide kattintva megtekinthető.

D vitamin túladagolás tünetei:
Mivel a D vitamint a szervezet képes raktározni, ezért a szervezet számára szükséges D vitamin mennyiségét lehet adagolni napi, heti, akár havi szinten is. Túladagolás 6 hónapig szedett 1-2000 NE esetén fordulhat elő. A D vitamin túladagolás okozhat székrekedést vagy hasmenést, fejfájást, émelygést, súlyos kimerültséget. Hosszú ideig fogyasztott, több ezer NE D vitamin pótlás esetén javasolt a vérben a vitamin szint laboratóriumi vizsgálattal történő mérése.

Hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében ide kattintva olvasható.




Egészségvédő Karácsony

Mitől lesz egészségvédő a Karácsony ünnepe?

Már november elején az üzletek kirakatai emlékeztetnek, hogy közeleg a szeretet ünnepe, a Karácsony. Az emberek egyes csoportjainak mást jelent a Karácsony ünnepe vallástól, neveltetéstől, kultúrától függően, de sajnos abban sokan egy csoportot alkotnak, hogy tehernek, gondnak tekintik ezt az ünnepet. Pedig az ünnep pont arról szól, hogy jól érezzük magunkat, az eddig felgyülemlett feszültséget oldjuk egy kicsit és örvendezzünk. Az ünnep a lazulás miatt fontos, és itt mindegy, hogy Karácsonykor Jézus születését, a családi összetartozást, az otthon melegét, a szeretetet ünnepeljük vagy egy divatos okot a szívünk és a ház díszbe öltöztetéséhez. A megállunk és ünneplünk, az elégedettség, az öröm érzését kell éreznünk, ami pedig bizonyítottan egészségvédő hatással bír.

Ezt az érzést számos dolog próbálja megakadályozni. Ha a kiadásokra, a takarításra, a készülődéshez szükséges sok-sok energiára és időre gondolunk, vagy a kötelező rokonlátogatásokra, nagy falatozásokra, máris csak a gond jut eszébe sok embernek a Karácsonyról. És ezek a gondolati szinten összekötött reflexek máris görcsbe rándítják a gyomrot, emelik a pulzust és a vérnyomást, feszítik a nyak és vállizmokat, merítik a szervezet vitamin és ásványi anyag raktárait. Kinek-kinek az egyéni érzékenysége szerint. Egyetlen szóról van szó, ami számtalan gondolatot és érzést idéz fel: a boltokban vásárlók tömegét, a pénzkiadás növekedését, a még este is főlő karácsonyi vacsorát, a ferde fenyőfák látványát, a vitákat hova, melyik nap menjen a család…..

Egyetlen szó csak. Melegséget, szeretet kellene sugározzon magából.

Minden, amit teszünk Karácsonykor azért tesszük meg, mert úgy gondoljuk helyesnek. Igenis annyi pénzért akarunk venni ajándékot a gyereknek, igenis még éjfélkor is sütünk egy adag bejglit és bár nem bírjuk anyósékat, de azért nem lenne jó érzés, ha nem mennénk el hozzájuk. Amitől mindez egészségkárosító lesz, az a hozzá kapcsolódó stresszes gondolatok. Megveszem, de az jár a fejben, hogy nem kellett volna és máris odavész az ajándékozás öröme. Készül a süti a barátoknak, rokonoknak, de a fejben ott a gondolat, hogy az időt inkább az internet előtt kellene tölteni. Elmegy a család a rokonlátogatásra, de az utat végig veszekedés kíséri és bár jól esik a vendégségben kapott sütemény, csak a durcás hangulat érződik.

Ahogy azonban ezek a gondolatok, érzések betársultak a Karácsony szóhoz, ugyanúgy meg lehet ezeket változtatni és élvezni ezt a nagyszerű ünnepet. Ha már megünnepeljük (, mert nem mindenki teszi), akkor valóban legyen ünnep. Ha pedig elér minket az igazi ünnepi érzés, akkor a szervezet feszültsége csökken, pulzus, légzés normalizálódik, a test szimpatikus tónusfokozódása megszűnik és egy nyugalmi egészségvédő állapotba kerül. Használjuk hát az ünnep örömét egészségünk érdekében.

Az ajándék örömteli és szívből jön. Ha az ötödik üzletet is kell végig járni, ha a kis félretett pénzből kell kipótolni vagy napokig puhatolni, hogy a megfelelő ajándék kerüljön a fa alá. Télen az anyagcserénk is más, raktározóbb a szervezetünk, így van kódolva. Ha csak nem koplalunk 2-3 kilogrammal mindenféleképpen növekszik a súlyunk. Ha ehhez még bűntudat is társul a mákos vagy diós bejgli elfogyasztásakor, akkor csak a stresszhormonokat növeljük és zavarunk be a hormonháztartásba, annak minden következményét viselve. Sokkal több egészségvédő hatása van, ha közben szeretettel gondolunk a sütemény készítőjére, vagy élvezzük az ízeket. Ha nem a kedves anyósnál van a vendégeskedés, akkor sem kell negatív hangulatot generálni. Van az örömujjongás és az utálat között számos érzés, amivel azért kellemesen eltölthetjük az időt, nem muszáj megtalálni a jó tulajdonságát rokonunknak, elég, ha csak az jár a fejünkben, hogy akit nagyon szeretünk, annak akarunk a kedvében járni a látogatással. Akkor viszont, ha így cselekszünk, érezzünk is így és máris nyugodtabb, kellemesebb lesz a kötelező vendégeskedés.

Meg lehet, meg kell keresni, valójában miért is tesszük meg azokat a dolgokat, amiket megteszünk a Karácsony kapcsán és vegyük elő ezeket a gondolatokat a karácsonyi ünnepi hangulat kialakításához. Aztán kapcsoljuk ezt az érzést az ünnephez, hiszen nem utálatból tettük bele a sok időt, energiát, pénzt, hanem szeretetből, gondoskodásból, kedvességből.

Kellemes, örömteli egészségvédő Karácsonyi ünnepeket kívánok!




A boldogság ideje

MOST van itt az ideje a BOLDOGSÁG-nak

Miért? Mert csak ezt tudjuk megélni, a MOST-ot. Sokan ismerjük azt az érzést, hogy majd foglalkozom a boldogságommal, ha már annyit keresek (mennyit is? -és akkor mit is változtatok?). Majd boldog leszek, ha meglesz a diplomám, végzettségem (ez lesz az utolsó papír, vagy kell még egy újabb?). Majd akkor törődök a saját boldogságommal, ha iskolás lesz a gyerek (alsós vagy egyetemista?). Nem vagyok boldog, csak, majd, ha megveszem a saját lakásom (addig sínylődsz az utcán? -ja, nem, „csak” egy albérletben vagy a szüleiddel?). Sorolhatnánk a példákat az „az egyszer mikor majd… „ mondatokat. És várjuk azt a holnapot, amikor eljön a majd…. És élünk úgy, hogy várunk valamire, ami lehet, soha nem jön el, miközben, körülöttünk ott a sok-sok boldogságra okot adó dolog. Az csak az egyik dolog, hogy nem vesszük észre és nem éljük meg ezeket az érzéseket, de nem is használjuk fel azokat arra, hogy az áhított és annyira várt IGAZI NAGY BOLDOGSÁGOT elérjük. Pedig nagyon könnyen és hatékonyan dolgoztathatnánk a MOST APRÓ BOLDOGSÁGÁT a vágyott boldogság eléréséhez!

Milyen egyszerű dolgok tehetnének most is boldoggá, mikor három helyen dolgozom, nincs, aki vigyázzon a gyerekre, megállni sincs időm? Hát egyszerű mindennapi, apróságok: ha a reggeli kávét nem rohanó gondolatokkal sietve, hanem mosolygó lélekkel innák az emberek, csupán a pillanatot élvezve, örülni az aromának vagy a melegségnek. Ha a reggeli elválásnál vagy a délutáni találkozásnál szeretettel ölelnék át egymást és valóban arra gondolnának: „Mennyire szeretlek!” és nem a következő feladatukra koncentrálva pörögne az agyuk. A BOLDOGSÁG érzése néhány másodperc alatt képes a szervezetünk megnyugtatására és ezáltal egészségünk védelmére (vérnyomás, pulzus, emésztés nyugalmi állapotba kerül). Használjuk hát minden nap! Így nemcsak egészségesebbek, de egy idő után valóban boldogabbak is leszünk, mert elégedettebbekké válunk és ez számos téren képes változásokat eredményezni.

Soraim egy kedves, figyelmes, gondoskodó és okos nő, feleség és édesanya, Emese emlékére íródtak. Emesével egyidősek voltunk, évek óta kerestük és leltünk rá együtt az Élet apró örömeire. Sajnos egy autóbaleset miatt Ő már nem élte meg a 44. születésnapját….




Kézzsibbadás

Kézzsibbadások, melyeket mozgással elmulaszthatunk

Amikor sokáig ülünk vagy támaszkodunk egy pózban elzsibbad végtagunk. Mindenki ismeri az érzést, bár különbözőképpen írja le: zsibbadás, bizsergés, mintha hangyák mászkálnának rajta, apró tűszúrások vagy kibírhatatlan égő fájdalom képében jelenik meg. Egy biztos kellemetlen és ismerős az érzés.

A kézzsibbadás az idegszálak valamilyen szintű károsodását (szenzoros neuropathia) jelzi, egyfajta érzészavar. Oka többféle lehet, ezért a nem múló kézzsibbadás esetén mindig orvoshoz kell fordulni! Itt most a nyomás miatt kialakult kézzsibbadásról írok néhány sort, mert az a megfelelő mozgással, rendszeres tornával megelőzhető. Az ideg nyomásának oka lehet tartós mozdulatlanság vagy erőkifejtés rossz kéztartásban, túl gyakran ismétlődő mozgás okozta túlterhelés, állandóan feszes izomzat vagy lehet ezek következtében kialakult ízületi gyulladás miatti duzzanat is. A lényeg, valami nyomja az ideget, ami miatt az ideg működésében zavar keletkezik, ennek jele a zsibbadás megjelenése. A kéz zsibbadását, bizsergését követően később az ideg károsodásának mértékétől függően lehet érzéskiesés, majd izomgyengeség is a kézben, rendszeres majd szűnni nem akaró fájdalom (a hőt sem érzékelve, tárgyakat elejtve komoly sérülést is okozhat ez a probléma). Leggyakrabban a szenzoros funkciókban jelentkezik először a hiba, de a tünetek megjelenése nem mindig ebben a sorrendben van, lehet nem is a zsibbadás az első tünet.

A két leggyakoribb betegség, aminek tünete lehet az idegek nyomása miatti kézzsibbadás, az a nyaki porckorongsérv és a kéztőalagút szindróma.

Nyaki porckorongsérv (gyakran első tünete a zsibbadás a karon) – a nyaki csigolyák mozgékonyságát biztosító porckorongok kopása, sérülése miatt a porckorong nyomást fejt ki a gerincvelőre. Ennek következtében a kéz azon részén zsibbadás, fájdalom jelentkezik, melyet a nyomás alatt lévő idegrész beidegez és ha ez a kéz ujjaira tevődik nem mindig gondolunk rá, hogy az ok a nyaknál is lehet.

Kéztőalagút szindróma (Carpalis alagút szindróma) – a csukló területén lévő csontok és egy erős szalag által kialakított alagútban futó ideg nyomása miatt kialakuló betegség, kezdetben a hüvelyk-, a mutató-, valamint a középső ujj területének zsibbadását okozza. Idővel tartósan károsodnak az izmok és az idegek, gyengül az izomerő, sorvad a hüvelykujjnál lévő izompárna és nem fog tudni szorítani, nem tud erősen megragadni tárgyakat a kéz.

A kisujj, a gyűrűsujj zsibbadását az alkarcsont oldalán futó ideg könyök területén történő nyomása is okozhatja. Vagyis a zsibbadást az ideg lefutása mentén bárhol érheti nyomás.

A nyaki izmok feszességét okozó gyakori stressz is okozhat hasonló tüneteket, mely tartósan fennállva hosszú távon porckorong sérvhez vezethet. Gyakran nem is gondolunk rá, hogy milyen mozdulatok is okozhatják ezeket a fájdalmas betegségeket. Rossz magasságban lévő billentyűzet, telefonos játék során órákig tartó ismétlődő kézmozdulatok, megerőltető, rossz kéztartásban megtanult hobbi (pl. barkácsolás, kötögetés, gitározás). És valljuk be egy vakbél műtét lehet, hogy rutinnak számít, de senki nem szeretné, hogy a gerincvelője vagy más idegszálai mentén nyúlkáljanak az orvosok egy szikével.

Ha odafigyelünk testünk jelzéseire, akkor a betegségek kialakulását megelőzhetjük. Lazító gyakorlatokkal, rendszeresen végzett váll és nyakkörzéssel könnyedén oldhatjuk az izomzat feszességét, a gerincoszlop merevségét. Nemcsak túlterhelés, hanem egyoldalúan terhelő fizikai munka esetén is beszűkül az ízületi mozgástér, tartósan feszesek lesznek az izmok, ízületi gyulladás alakulhat ki. Nehéz tárgyak, táska cipelése esetén naponta váltogassuk a jobb és bal kézben, ha tehetjük. A mozgásszegény életmódot (ami alatt a mozgató szervrendszerünk egysíkú, monoton, vagy órákig minimális mozgást végző használatát is értem) váltsuk le egy változatos, testünk további izmait is hasznosító, megmozgató életmódra. Végezzünk rendszeresen gerinctornát, akár a széken ülve, akár az álló munkavégzés közben és szerezzük vissza a gerincoszlop mozgékonyságát, védjük a rugalmasságot biztosító porckorongokat. Óvjuk a csuklónkat és tartsunk szünetet a telefon képernyőjének pörgetése közben és ugyanazzal a kézzel nyúljunk a bögrénk után (miközben pislogjunk is néhányat a szem védelme érdekében) és kortyoljunk egyet a finom folyadékpótló teánkból.

A mozgás megreformálása, valamint a többi életmódi elem áttekintése mellett túlterhelés esetén megfelelő étrend-kiegészítők fogyasztásával is tudja támogatni a mozgatórendszere és az idegszálai regenerálódását. Ha ide kattintva nem találja meg, mely tápanyagok kiegészítésére van szüksége a szervezetének, panaszai, tünetei leírásával kérjen elérhetőségeimen személyes termékajánlást.

Néhány perc izomlazítás, torna, a munkafolyamatokban szünetet tartani és változtatni a megszokott mozdulatokon! Ezzel komoly fájdalommal, végső esetben csak műtéttel enyhíthető betegségeket is megelőzhet.




Energiabevitel

Energiabevitel / Kalóriabevitel

A táplálkozás összeállításánál bármit is eszünk fontos annak mennyisége. Az ennivalókból tápértéküktől függően és a szervezetet megterhelő mértékétől függően együnk többet vagy kevesebbet. Minél összetettebb és táplálóbb egy étel, vagy étkezés annál többet ehetünk belőle, mert így az étel tápértéke be tud épülni a szervezetbe, felhasználódik, hiszen minden összetevő ott lesz a megfelelő hasznosuláshoz és nem raktározódik, mert nem tudja testünk felhasználni egy hiányzó ásvány vagy vitamin miatt. Legyen benne szénhidrát, fehérje, tartalmazzon vitaminokat, ásványi anyagokat vagyis legyen benne gabonaféle, hús vagy tejtermék, gyümölcs és zöldség is. Az egészséges étkezés kialakításának alapjául az egységszámítást ajánlom (kanadai Food Guide alapján készült kiadvány itt letölthető). Valamint minél több megterhelő dolog van az ételben legyen az adalékanyag vagy számunkra nehezebben, lassabban emészthető élelmiszer, abból együnk kevesebbet, mert lehet több dolgot elhasznál a felszívódása, megemésztése, mint amennyivel táplálja a testünket, ha túl sokat fogyasztunk belőle.

Ismernünk kell azt is, hogy egészséges testsúlyunkhoz tartozó alapanyagcsere fenntartásához, mennyi energiára van szükségünk és az egyes általunk végzett tevékenységek kapcsán milyen fokozott vagy csökkent kalóriabevitelre van szükség. Az életfolyamatok, a szervezet működtetése energiát igényel, ez az alapanyagcsere fenntartásához biztosítandó energia szükséglet. Számos folyamat zajlik a szervezetünkben, nemcsak a fizikai munka, ami energiát használ. Ilyenek például, az anyagcsere folyamatok, a növekedés, a szervezet regenerálódása, gyógyulása, a szervek működése (szív összehúzódása, bélmozgás, az ingerek feldolgozása stb). Kalória szükségletünk megváltozik például, ha elkezdünk kocogni, rendszeresen tornázni akár stresszoldás vagy ízületvédelem miatt, akkor a fokozott fizikai aktivitás miatt meg kell emelni a kalóriabevitelt. Ha pedig egy 2 hónapos projekten dolgozunk és tudjuk, hogy a gép vagy a telefon előtt ülünk majd egész nap, akkor le kell csökkenteni a kalóriabevitelt, az étel mennyiségét, hogy fenntartsuk az energia-egyensúlyt. De ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az alapanyagcsere mellett a szellemi munka is igényel kalóriabevitelt.

Ez semmiféleképpen nem azt jelenti, hogy egyfolytában számolgatnunk kell a kalóriákat vagy, hogy a testsúlyunkat egy adott értéken kell folyamosan tartani egy szoros energiabevitel – energiafelhasználás kontrollal. A testsúly változás is egy alkalmazkodás adott helyzetekhez, például természetes folyamat, amikor a téli időszakban a raktározás miatt néhány kilogrammal megemelkedik a testsúlyunk. Az a baj, ha ez a plusz kilogramm nem tűnik el nyáron és 10 év alatt az évi 2-3 kg-ból 15-20 kg összegyűlik. Ezt már sokkal nehezebb leadni, ekkor már komolyan meg kell dolgozni, hogy visszatérjünk egészséges testsúlyunkhoz. Ne várjuk meg, amíg problémák lesznek a súlyfeleslegből! Ugyanez vonatkozik a testsúly csökkenésre. Egy betegség, egy hosszabb fizikai megterhelés testsúlycsökkenést okozhat, figyeljünk rá, hogy megfelelő energiabevitellel visszaállítsuk az egészséges testsúlyt.

Az egyensúlyban lévő kalóriabevitel-kalóriaégetés kontrolljához egyszerűen 3-6 havonta mérjük meg a testsúlyunkat és egyes testméreteinket (haskörfogat, kar és comb körfogat, mellkörfogat – ügyeljünk rá, hogy ugyanott mérjünk). Az egészséges testsúlyhoz képest 5% eltérés (pl. 80 kg +/- 5 kg, 60 kg +/_3 kg) tartósan – 3 hónapot meghaladva – már odafigyelést igényel. Ha ezt tapasztaljuk, nézzük meg mi változott életvitelünkben és csökkentsük vagy növeljük az étel mennyiségét, mielőtt jelenős súlyváltozás történne.

Az energia-egyensúly kialakításához további információk a MDOSZ táplálkozási Akadémia Anyagcsere, valamint Energiaegyensúly Hírlevelében olvashat.

Kalkulátor ide kattintva az Európai Élelmiszer Információs Bizottság (EUFIC) weboldalán érhetők el.

 




Pattanások a bőrön

Pattanások a bőrön

A serdülőkor jellegzetes megbetegedése, mely hasonlóan sok más betegséghez mára már más korcsoportban is megjelenik, így gyakran látható felnőtt emberek bőrén is hasonló piros vagy gennyes pattanás. Maga az acne (akné) bőrbetegség a bőrben található faggyúmirigyek kivezető nyílásának eltömődéséből és különböző mértékű gyulladásából ered. Az acne megjelenési formája a comedo, mely a szőrtüsző, illetve a faggyúmirigy nyílását eltömeszelő szarucsap. Ez lehet:

nyitott-fekete comedo (miteszer): felületesebb, a szőrtüsző nyílásában lévő szarucsap, könnyen kinyomható

zárt-fehér comedo (pattanás): mélyebben, a faggyúmirigy nyílásban lévő szarucsap, nehezebben kinyomható

A szarucsapot okozhatja fokozott szarusodás vagy fokozott faggyútermelés. A szarucsap a faggyú szabad elfolyását akadályozza. A pangó váladékban a Propionibacterium acnes baktérium (normál bőrflóra tagja) felszaporodik, zsírsavakat szabadít fel, mely comedo-, pustulaképződést és gyulladást idéz elő, ez okozza a látható tüneteket.

A bőrtünetek megjelenhetnek az arc mellett a homlokon, de a hát, mellkas, fülkagyló területén lévő bőr is tipikus helye a miteszereknek, gyulladt pattanásoknak.

Míg kamaszkorban a kor velejárójának tekintik a fejlődéssel járó természetes hormonális változások miatt a pattanások megjelenését, elgondolkodtató, hogy felnőtt korban milyen tényezők váltják ki azt az erőteljes hatást, amitől a bőrön a pattanások megjelennek. Sajnos a mai életmód ilyen jelentős hatással lehet a faggyútermelésre, a fokozott szarusodásra és akár a hormonális rendszerre is (hiányállapotok, fokozott vagy tartós stressz hatás, nem megfelelő minőségű táplálék rendszeres fogyasztása, vegyszerhatások, levegő-szennyezettség)

Fentiek alapján a pattanások, miteszerek megelőzésben, kezelésében az életmódi tényezők mellett mind a külsőleges kezeléseknek, mind a belsőleges hiánypótlásoknak (étrend-kiegészítők) jelentős szerepe van.

Javasolt FLP termékek:

1.bőrápoló szerek, melyeknek az alapja nem víz, hanem Aloe Vera, ezáltal még hatékonyabbak az egészséges, ápolt bőr elérésében

Infinite Hydrating Cleanser hidratáló arctisztító

Rehydrating Toner hidratáló, bőrerősítő tonik (alkoholmentes)

Sonya Daily Skincare System arcbőr ápoló szett (aloe vera, jojoba, fehér tea, uborka összetevőkkel): Sonya Refreshing Gel Cleanser frissítő és arctisztító gél, Refining Gel tápláló gél maszk Illuminating Gel a bőr természetes ragyogását elősegítő gél, Soothing Gel Moisturizer nyugtató-hidratáló gél. A termékek külön is megvásárolhatóak.

Forever Marine Mask és  Forever Aloe Scrub bőr revitalizáló bőrradír

Forever Alpha-E Factor magas E-vitamin tartalmú sokoldalú bőrápoló termék

R3 Factor oldható kollagén, A és E-vitamin tartalmú készítmény.

Aloe Propolis Creme Aloe Vera gél és a propolisz krémes keveréke, tartalmaz kamillát és fekete nadálytőt.  Hatékony gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású krém.

Aloe First Aloe Vera  + 11 gyógynövény (körömvirág, kakukkfű, cickafarkkóró, kamilla, pitypang, eukaliptusz, golgotavirág, zsálya, gyömbér, borrágófű, szantálfakivonat), propolisz és E-vitamin tartalmú kiváló bőrápoló készítmény. Spray kiszerelése megkönnyíti a használatát.

2. étrend-kiegészítők a szervezet megtámogatásához, a bőr megújulásához:

A bőr normál állapotához hozzájárul az A-vitamin, riboflavin, biotin, niacin, cink és jód. Hozzájárul a megfelelő kollagénképződéshez és ezen keresztül a bőr normál állapotának és működésének fenntartásához a C-vitamin.

Ezek alapján a következő étrend-kiegészítők fogyasztását ajánlom: A-Beta-CarE, Forever Daily, Forever Absorbent-C, Nature Min, NEW-Forever Calcium, Forever Vision

A termékek megtekintéséhez és vásárláshoz kattintson ide!

Pattanásos, gyulladt bőr esetén fokozottabban figyeljünk a smink termékek minőségére és amint lehet a megfelelő minőségű bőrtápláló készítményekkel tisztítsuk meg a bőrt.

Az A-vitamin tartalmú krémek fényérzékenyítő hatásúak.

Amennyiben segítségre van szüksége a megfelelő termékek kiválasztásához vagy mélyebb, gyulladt pattanások jelennek meg a bőrén, és szeretne egy 3-6 hónapos bőrregeneráló program összeállításához tanácsot kérni, keressen meg elérhetőségeimen!




A genetikailag kódolt információk

A genetikailag kódolt információk megnyilvánulását befolyásoló hatások

    Évekig azt gondolták a tudósok, hogy az emberi génállomány megfejtésével számos betegség okának, kezelésének, az ember személyre szabott gyógyításának nyomára jutnak majd. A Humán Genom Program révén 2000 óta az emberi génállomány feltérképezése 99,9%-ban megtörtént. A génállományra alapozott egészségügyi megoldások azonban még váratnak magukra. Az ikerkutatások révén régóta ismert, hogy a 100%-ban azonos génállománnyal rendelkező egypetéjű ikrek sem egyforma magasak, a szülők számára egyértelmű megkülönböztető jegyek mellett a betegségek sem egyformán érintik őket. Valamint az is köztudott, hogy két teljesen különböző ember DNS-láncolata is csak minimális mértékben (1%) mutat eltérést, mégis igen változatos az emberi faj, ha csak a külső megjelenést nézzük.
A DNS-láncban hordozott információtartalom megfejtéséhez, annak megnyilvánulásában előforduló különbözőségek megértéséhez az epigenetikai kutatások adták a következő lépcsőfokot. Az epigenetikai kutatások révén kiderült, hogy az életmódi tényezők nemcsak az egyes szervek, szervrendszerek működését befolyásolják és ezzel hatnak egészségi állapotunkra, hanem már a génállomány dekódolására is nagymértékben befolyással vannak. A környezeti hatások, mint például a táplálkozás, mozgás befolyásolják a génekből történő információ beolvasását és akár pszichoszociális tényezők is befolyásolhatják a DNS sérülékenységét, így akár örökíthető is lehet egy-egy környezeti hatás. Ezek alapján egyértelmű, hogy a születendő gyermek egészségi állapota a fogantatás után is nagymértékben befolyásolható genetikai adottságainak függvényében.
Nagyon fontos, hogy a babát váró családok tudatosan, minél több egészséges életmódi tényezőt tartalmazó életvitellel készüljenek a fogantatásra és a magzat fejlődése alatt is minimálisra csökkentsék a károsító tényezőket, ezzel megadva az esélyt, hogy minél egészségesebb alappal induljon az életnek a születendő kisbaba. Mindemellett a kutatások révén kiderült, hogy az egyes életmódi, környezeti tényezők hatására kialakult epigenetikai változások számos esetben reverzibilisek vagyis megordítható folyamatok. Ezek alapján újabb megerősítést nyer, hogy az egészségi állapotunkra nagy mértékben van befolyásunk, akár lehetőségünk nyílik hatással lenni a génállományukban kódolt egyes folyamatokra is. Megfelelő, egyéni életvitel kialakításával csökkenthetjük az egyes genetikai alapokon kialakuló betegségek megjelenésének esélyét, súlyosságát, megfelelő életmód kialakításával, akár megelőzhetjük a betegség kialakítását vagy elérhetjük a gyógyulást is. Természetesen ez nem egy egyszerű feladat és nagyfokú egyéni különbségek lehetnek, de az alapvető egészséges életmódi tényezők kialakításával és fenntartásával az átlag ember elérheti az egészséges, boldog életet.

Az epigenetika értelmezéséhez Prof. Dr. Falus András sorait idézem, a Sokszínű egészségtudatosság Értsd, csináld, szeresd! című könyvéből:

„A molekuláris biológia és az informatika egymást is serkentő fejlődése lehetővé tette a gének és a génhálózatok működésének olyan szintű vizsgálatát, amilyenre korábban nem volt lehetőség. A jelenlegi kutatások legfontosabb célkitűzése egyik oldalról az összes gén szerkezetének és funkciójának egyidejű vizsgálata a teljes örökítő anyag szintjén, amit a teljes genom szintjén is értékelni lehet. Ez az információtömeg (emberben 3,2 milliárd nukleotidbetű/haploid genom) tekinthető a biológiai „hardvernek”. Ettől – hasonlóan a számítógépes analógiához – ma már elválaszthatatlan a környezeti hatások és azok következményeinek tanulmányozása, amely – maradva az analógiánál – biológiai „szoftvernek” is tekinthető. A környezeti hatások jelentős része tehát nem a fogamzásunk pillanatától lényegében meghatározott nukleotidbetű-sorrendet (szekvenciát) befolyásolja, hanem az egyes gének „megszólalására” vagy „lecsendesedésére”, azaz átíródására hat. A klasszikus molekuláris biológia törvényeinek megfelelően ettől az átíródástól függ, hogy az adott gén által kódolt fehérje megjelenik-e a szervezetben, s ha igen, milyen mennyiségben. Ez utóbbi hatásokat tekinthetjük epigenetikának.”

A könyv, teljes terjedelmében olvasható és letölthető az alábbi oldalon regisztráció után: eduvital.net




Indiai gyógyító ujjtartások, mudrák

Indiai gyógyító ujjtartások, mudrák

Az indiai gyógyászatból eredő az energetikai egyensúly megteremtéséhez használt kézmozdulatok, a mudrák. Az egyes problémák megoldásához, legyen az dekoncentráltság, allergia vagy alvászavar, az energiaáramlásban kialakult gátak feloldásával lehet hozzájárulni. A gátakat az áramlási csatornákon keresztül lehet feloldani. A kéz ujjai az egész testtel kapcsolatban állnak, így a különböző problémák megoldásában a megfelelő kézmozdulatok nagy mértékben megtámogathatják a szervezetet. Az Ájurvéda szerint az ujjak képviselik az 5 alapelemet is, ezzel fokozódik az egyes kéztartások jótékony hatása. Mindezeket a dolgokat az európai civilizáció nehezen tudja felfogni, de ha azzal tisztában vagyunk, hogy az ujjbegy több ezer idegvégződéssel rendelkezik, melyek a központi idegrendszer, vagyis az agy aránytalanul nagy részével vannak összeköttetésben be kell ismerni, hogy a kéz igen nagy jelentőséggel kell bírjon szervezetünk működésével kapcsolatban.

Kim da Silva: Kezünkben az egészség című könyvéből idézem az alábbi gyakorlatokat:

Stresszstabilitás

Mindkét kéz szükséges. Jobb kéz: hüvelyk-, középső- és kisujj összetéve, bal kéz: első hüvelykujjperc a kisujj körmén. Időtartam 2 perc, naponta 3 alkalom minimum 10 perces szünetekkel.

Energetikai szempontból csupán egyféle stressz létezik. Az ugynevezett pozitív stressz ugyanúgy lemeríti energiáinkat, mint a negatív. A stresszstabilitás mudrának két alkotóeleme van:

1.az általános stresszstabilitás

2.az akut stresszhelyzetek

Gyomorgörcs

Mindkét kéz szükséges. Jobb kéz: középső-, gyűrűs- és kisujj a hüvelykujj körme körül, bal kéz: mutatóujj az első hüvelykujj ízületen. Időtartam: 3 perc, naponta 3 alkalommal, minimum 12 perces szünetekkel.

A gyomorgörcsöt gyakran érzelmi problémák okozzák, néha pedig a helytelen táplálkozás. Ha gyomrunk energiája gyenge, és hajlamosak vagyunk gyomorgörcsre, akkor ezt az ujjtartást megelőzésre is érdemes használni.

Ízületi fájdalmak

Mindkét kéz szükséges. Jobb kéz: hüvelyk- és gyűrűsujj összetéve, bal kéz: hüvelyk- és gyűrűsujj összetéve. Időtartam: 15 perc naponta 4 alkalommal, minimum 35 perces szünetekkel. Betegség esetén naponta hatszor, alkalmanként 30 percig, minimum 25 perces szünetekkel.

Ez a mudra az ízületekben jelentkező fájdalmat enyhíti. Orvosi beavatkozások és terápiák elősegítésére is használható, illetve a specifikus ízületi mudrák bemelegítő, aktiváló gyakorlataként is hasznos lehet.

Minden látásirány aktiválása

Mindkét kéz szükséges. Jobb kéz: az első hüvelykujjperc a kisujj második perce alatt, bal kéz: hüvelyk-, mutató- és középső ujj összetéve. Időtartam: 7 perc, naponta 3 alkalommal, minimum 5 perces szünetekkel.

Ez a mudra ellazítja az egyenes és harántirányú szemizmokat. Ennek köszönhetően stabil marad a szem energiaellátása még akkor is, amikor különböző irányokba nézünk. Így jobban érzékeljük, amit látunk.