Stresszkezelés
A stresszkezelés számomra azt jelenti, hogy tanult technikák alkalmazásának segítségével a megváltozott élethelyzetekhez szervezetünk egészségkárosodása nélkül alkalmazkodjunk.
A megfelelő stresszkezeléshez tudnunk kell mit is jelent a stressz valójában. Prof. Dr. Selye János a stresszelmélet megalkotója: Stressz distressz nélkül könyvében olvashatók az alábbi sorok:
„A stressz a szervezet nem specifikus válasza bármilyen igénybevételre.” „A stressz nem csupán idegfeszültség.„ „A káros vagy kellemetlen stressz a distressz.” „A stressz nem olyasmi, amit el kell kerülni.” „A stresszmentes állapot a halál.”
„lényegtelen, hogy a stresszor maga kellemes-e vagy kellemetlen; hatása kizárólag attól függ, hogy mennyire veszi igénybe a szervezet alkalmazkodóképességét. Bármely normális tevékenység – egy sakkjátszma vagy akár egy szenvedélyes ölelés is – jelentős stresszt okozhat minden ártalmas következmény nélkül.”
„mindenfajta tevékenység megindítja bennünk a stressz gépezetét, de hogy a szív, a vese, a gyomor és a belek, vagy az agy fogja-e a legjobban megsínyleni ezt, az jelentős mértékben az éppen jelenlevő kondicionáló tényezőktől függ. A szervezetnek a stressz hatására mindig a leggyengébb „láncszeme” szakad el, jóllehet minden rész egyaránt ki volt téve a hatásnak.”
Fentiek alapján a stressz reakció az alkalmazkodást segíti. Sajnos azonban nagyon sok helyzetet veszünk olyan szintű vészhelyzetnek, amikor már olyan mértékben vesszük igénybe a szervezetet, hogy az már kimeríti. Két fő módon tudjuk a stressz okozta leterheltséget csökkenteni:
Az egyik mód, hogy a szervezetben elkezdjük csökkenteni a beinduló terhelő élettani dolgokat (lassabb légzés, izomlazítás, mosoly stb.)
A másik mód, hogy megtanuljuk az adott helyzeteket nem „életveszélynek” tekinteni (életvezetési, önértékelési technikák, asszertív problémamegoldások stb.)
A stresszkezelés kapcsolatos további bejegyzésekhez kattintson ide!
Kapcsolódó oldalak: Lifestylemedicine/ Egészség és Boldogság Stresszkezelés