csecsemőkor (28 nap-12 hónap)
Csecsemőkor (28 nap-12 hónap)
A kialakult megfelelő táplálás és alvás-ébrenlét ciklus kialakulása után a baba növekedése és fejlődése naponta újabb és újabb élményeket hoz. Hol aggodalmat, hogy normális-e a széklet szaga, vagy miért nem ül már fel egyedül, hol mosolyt, amikor először fedezi fel saját kis ujjacskáit vagy próbálgatja megformálni az újonnan hallott szavakat.
A növekedés mértéke nagyon intenzív, a szoptató édesanyáknál az előtejet hamar felváltja a nagyobb zsírtartalmú anyatej. Az anyatej minősége (tápértéke, összetétele), számos előnye (az immun- és emésztőrendszerre kifejtett hatása, testi kontaktus) a baba számára pótolhatatlanná teszi a szoptatást. Természetesen számos oka lehet annak, hogy mégsem tudunk élni a szoptatás adta előnyökkel. Azoknak, akik nem tudják szoptatni babájukat vagy hozzátáplálásra szorul a baba kifejezetten ajánlott füzetet vezetni mikor – mennyit – mit evett a baba, hogy a védőnővel meg tudja beszélni a felmerülő kérdéseit, aggodalmait és a baba növekedésének megfelelően módosíthatjuk a táplálást.
Fontos, hogy bízzunk szülői szeretetünkben, hogy a baba igényeire megfelelően tudunk reagálni. Az így kialakított kapcsolat mind a szülő, mind a gyermek számára megnyugtató. Az első hónapok tanulási időszaka, az ok-okozati összefüggések megértése komoly feladat minden családtag számára. A fejlődési szakaszok nagy eltéréseket mutathatnak, emiatt felesleges aggódni. Ne erőltessük és ne is gátoljuk az egyes fejlődési fázisokat. Ha bizonytalanok vagyunk beszéljünk speciális szakemberrel (fejlődésneurológus szakorvos, konduktor).
Fél éves korra a mozgékonyság nő, a kommunikációs képesség javul. Megjelenik az akarat és a baba jellemvonásainak megfelelő egyéni különbségek, melyeket a szülők nem értenek vagy nehezen tolerálnak. Fontos, hogy meglegyen a kontaktus, akár hang, akár érintés révén (ringatjuk miközben olvassuk az e-mail-jeinket, beszélünk hozzá főzés közben).
Fontos, hogy meglegyen a kontaktus, akár hang, akár érintés révén, akármilyen elfoglaltak vagyunk (ringatjuk miközben olvassuk az e-mail-jeinket, beszélünk hozzá főzés közben). Figyeljünk rá, hogy mindig legyen olyan idő is, amikor a kis csecsemő megkapja minden figyelmünket. Ha ki tudjuk alakítani azt az egyensúlyt, hogy kis csemeténk biztonságban, szeretetben érzi magát és emellett a család minden tagjánál kialakult az új helyzethez való alkalmazkodás, a megváltozott szerepkör, akkor biztosak lehetünk benne, hogy gyermekünk számára megteremtettük az egészséges fejlődés alapjait. ( új szerepkörök: feleség+anya, férj+apa, édesanya+anyós+nagymama, édesapa+após+nagypapa, gyermek+testvér)
A csecsemőkorral kapcsolatos további bejegyzésekhez kattintson ide!