1

Csecsemők hozzátáplálása

Csecsemők hozzátáplálása

A csecsemők hozzátáplálásának elkezdésére alkalmas életkor nincs pontosan meghatározva, az ajánlások szerint a csecsemők többségét, tápanyagszükségleti okok miatt, 6 hónapos koruk körül szükséges hozzátáplálni, de minden esetben egyéni különbségek vannak (koraszülött, vashiányos, fejlődés üteme, motorikus fejlettség).

Magyarországon a szakmai irányelv ajánlása szerint:
„A hozzátáplálást legkorábban az 5. hónap elejétől el lehet kezdeni, és legkésőbb a 6. hónap végéig el kell kezdeni, ami nem zárja ki a 6 hónapos korig tartó kizárólagos szoptatást. A hozzátáplálást úgy kell 5-6 hónapos korban elkezdeni, hogy a szoptatás gyakorisága ne csökkenjen a következő hónapokban sem.”

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szakmai irányelve az egészséges csecsemő (0–12 hónapos) táplálásáról (hatályos: 2019.11.06 -tól), ide kattintva olvasható, letölthető. A hozzátáplálás ajánlása a 27. oldaltól olvasható

Az EFSA (European Food Safety Authority = Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) Táplálkozással, Új élelmiszerekkel és Élelmiszer Allergénekkel foglalkozó Tudományos Testülete (NDA) által készített 2019-es vélemény tartalmi kivonata:
„Az Európai Bizottság kérésére a táplálkozással, új élelmiszerekkel, és élelmiszer allergénekkel foglalkozó tudományos testület felülvizsgálta a 2009 évi szakvéleményét a csecsemők hozzátáplálásának elkezdésére alkalmas életkor meghatározására vonatkozóan. Ezt az életkort megvizsgálták az egészségügyi következmények, a tápanyagszükséglet és a csecsemő fejlődése szempontjából, valamint függővé tették az egyén jellemétől és fejlődésétől. Amíg az élelmiszerek az életkornak megfelelő állagúak, tápanyagtartalmuk szempontjából kielégítőek, és a jó higiéniai gyakorlat szerint készülnek, nincs meggyőző bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a bevont kutatásokban vizsgált életkorokban (< 1 től < 6 hónapig) a hozzátáplálás az egészségre káros vagy kedvező hatással bírna (kivétel azok a csecsemők akiknél magas a vashiány kockázata). A csecsemők többségét, tápanyagszükségleti okok miatt, 6 hónapos koruk körül szükséges hozzátáplálni. Az idő előtt, vastartalmú élelmiszerrel elkezdett hozzátáplálás kedvező hatással lehet azokra a csecsemőkre, akiknél magas a vashiány kockázata (kizárólag anyatejjel táplált csecsemők, akiknek az édesanyjuk alacsony vasszinttel rendelkezik, vagy akiknél a köldökzsinórt túl korán vágták el (születés után < 1 perc) vagy koraszülöttek, vagy gesztációs korukhoz képest kisebb születési súllyal jöttek a világra, vagy túl gyorsan nőnek). A pürésített ételek elfogyasztásához szükséges első fejlettségi képességek 3 és 4 hónapos kor között figyelhetők meg. A darabos ételek (finger foods) elfogyasztásához szükséges képességek egyes csecsemőknél már 4, de gyakrabban 5-7 hónapos korban jelennek meg. De az a tény, hogy valaki 6 hónapos kora előtt fejlettségi szempontból már készen áll egy változatosabb étrendre áttérni, még nem indokolja, hogy szükséges elkezdeni a hozzátáplálást. Ami az atópiás betegségeket illeti, a feltételezhetően allergén élelmiszerek (tojás, gabonafélék, hal és mogyoró) bevezetését nem kell halogatni. Ami a coeliákiát illeti, a glutént a többi kiegészítő élelmiszerrel együtt be lehet vezetni.”

A teljes dokumentum ide kattintva olvasható, letölthető. 2019 Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság. EFSA folyóirat, kiadta John Wiley és Sons Ltd az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság részéről




Rákellenes világnap

Rákellenes világnap minden év február 4.

A Nemzetközi Rákellenes Unió, az International Union Against Cancer (UICC) 2000. februárjában Párizsban tartott világkongresszusán hirdette meg ezt a napot.

Célja a daganatos tévhitek eloszlatása és a világméretű összefogás a daganatos betegségek csökkentéséért.




Gyermekvállalás előtt

Gyermekvállalás előtt

A gyermekvállalás felelősségteljes feladat, ezért, ha tehetjük készüljünk fel megfelelően.  A fogamzást megelőző (prekoncepcionális) egészségvédelem a családtervezés egyik fontos része, amikor a pár mindkét tagja tesz a születendő baba egészségéért. Bár a fogalom már régóta létezik és a magyar védőnői szolgálat feladatai között évtizedek óta szerepel, a mai tudatos gondolkodás hozta be a gyakorlatba. Ma már egyre több pár készül tudatosan a családalapításra, gyermekvállalásra és az anyagi biztonság mellett szükségét érzi a lelki és a testi felkészülésnek is, ahhoz , hogy a születendő gyermek egészséges legyen. Emellett a szülő nők életkora is kitolódott, ami kockázatnövelő, mind a kismamára, mind a magzatra nézve, ezért fontos a megfelelő felkészülés. Valamint a tudomány fejlődése lehetővé teszi, hogy egyre több krónikus betegség mellett biztonságos legyen a várandóság, ehhez azonban szintén komoly előkészületekre van szükség, hogy sem a baba, sem a várandós ne szenvedjen egészségkárosodást.

Egy 2004-es a védőnő feladatairól szóló OTH kiadványban olvashatóak az alábbi sorok, melyek jól összefoglalják a feladatokat:
„Elérendő cél a perikoncepcionális időszakban (szükséglet, igény)

  1. A születendő gyermek a kívánt időpontban, a legalkalmasabb körülmények között és egészségesen szülessen.
  2. A leendő szülők testi, lelki, szociális felkészülése a gyermekvállalásra, a fogamzásra.
  3. A leendő szülőknél és családjukban előforduló fejlődési rendellenesség, öröklődő betegség, kromoszóma rendellenesség feltárása.
  4. A leendő szülőknél előforduló betegségek, rizikó állapotok feltárása, a lehetőségek szerinti gyógykezelése, a szövődmények megelőzésé.
  5. A megtermékenyülést nehezítő állapotok, életmódi tényezők korai felismerése,lehetőség szerinti gyógykezelése.
  6. A női és férfi szervezet felkészítése a fogamzásra, várandósságra, különösen krónikus megbetegedések előfordulása esetén.
  7. Az egészséges életmód ismereteinek és készségeinek fejlesztése.” –

A fogamzást megelőző egészségvédelem optimális ideje tudatos tervezés esetén a fogamzás előtt 3 hónappal kezdődik. Javasolt vizsgálatok, feladatok a családalapításra lelkileg, érzelmileg felkészült és motivált pároknál:

A. 35 év alatti egészséges pár esetén

I. Ajánlott vizsgálatok

-mindkét félnél általános szűrővizsgálatok ajánlottak a lappangó betegségek feltárása érdekében: laboratóriumi vizsgálat (vérkép, vércukor, gyulladásos paraméterek, máj, vese funkciók, pajzsmirigy), vérnyomás, EKG, fogászat

– a nőnél nőgyógyászati (hüvelytisztaság), illetve a férfinál urológiai vizsgálat (nemi betegségek)

– a nőnél úgynevezett TORCH  (toxoplasma, rubeola, cytomegalovírus, herpes simplex vírus), valamint bárányhímlő vírus okozta fertőzés vizsgálat, amennyiben nem biztos benne, hogy átesett a betegségeken vagy kapott oltást. Ezek olyan betegségek, amelyek a magzatra nagyon veszélyesek lennének (súlyos fejlődési rendellenességek, vetélés esélye magas), ha a várandóság alatt kapná el a nő.

– családfa analízis, krónikus és genetikai betegségek előfordulásának feltárása

II. Fogamzásra való felkészítés

– károsító tényezők elhagyása: dohányzás abbahagyása, alkohol csökkentése,

– recept nélküli gyógyszerek szedésének elhagyása (egészséges párról beszélünk, itt például fájdalomcsillapítók, emésztésjavítók, altatók lehetnek, amiket nem orvosi javaslatra szed valaki – javasolt életmód változtatással javítani az egészségi állapoton vagy kivizsgáltatni a problémát)

– nőnél abbahagyni amennyiben a fogamzásgátló módszer a fogamzásgátló tabletta volt, valamint spirál eltávolítása és óvszer használata 3 hónapig. Amennyiben az eddigi fogamzásgátló módszer pesszárium és spermicid volt és hatékonynak bizonyult, akkor maradhat tovább

-az alaphőmérséklet mérése segíthet a fogamzás optimális napjának meghatározásában

-a tervezett fogamzás előtt 1 hónappal már megkezdhető magzatvédő vitamin szedése, különösen a nyitott gerinc (velőcső-záródási rendellenességek) megelőzése folsav szedésével

-a várandóság jeleinek ismerete, figyelése

-lelki kiegyensúlyozottság, a félelmek, kérdések átbeszélése, a biztonság, felelősségvállalás stabilizálása és az örömteli vágy megosztása egymással szintén fontos része a gyermekvállalásnak

III. A koraterhesség fokozott védelme

– az egészséges életmód fenntartása nagyon fontos már a tervezés idején, mivel a várandóság sikeréről a magzat legsérülékenyebb időszakában még nincs tudomásunk. Ez az első néhány hét,  3-8. hét közötti időszak, amikor a fejlődés nagyon intenzív, ezért igen érzékeny a magzat a különböző hatásokra.

Egészséges életmódról további tanácsok, információk az életmód menüben olvashatóak.

B. 35 év feletti egészséges pár esetén további javasolt vizsgálatok

– ha a nő 35 év feletti, a nőnek hormonális kiegészítő vizsgálatok

– ha a férfi 35 év feletti, a férfinak spermavizsgálat

C. Amennyiben a pár egyik tagjának valamilyen betegsége van ( pl. epilepszia, cukorbetegség, szív-keringési, egyéb), akkor feltétlenül fontos

– a kezelőorvossal történő konzultáció, melynek alapján szükségesek lehetnek további vizsgálatok, esetleg a kezelés módosítása

-felkészülés  mind az édesanya, mind a születendő baba fokozott védelmére,további vizsgálatok elvégzésére

 

Informálódjunk, legyünk felkészültek, de ne vigyük túlzásba a vizsgálatokat és foglalkozzunk a lelki felkészüléssel is, hogy a babavárás továbbra is egy örömteli folyamat maradjon!

 

További hasznos tanácsok információk olvashatóak az egészségvonal weboldalán a Gyermekvállalás menüpontban
https://egeszsegvonal.gov.hu/gyermekvallalas/megtermekenyulest-segito-eletmodjavaslatok.html

Ajánlott Forever termékeket ide kattintva lehet megtekinteni, megvásárolni.

 




Családvédelmi Szolgálat

Családvédelmi Szolgálat

 

A Családvédelmi Szolgálat tájékoztatója (aktualizálva 2020. április) ide kattintva olvasható és letölthető.

Tartalma:

1.Támogatási formák a gyermek vállalása esetén

2.Állami, helyi önkormányzati és társadalmi segítségnyújtás formái

3.Az örökbeadás lehetőségei és feltételei

4.A magzat fejlődése a fogantatástól a megszületésig

5.Tájékoztatás a terhességmegszakításról

6.Fogamzásgátlás

A Családvédelmi Szolgálatok (CSVSZ) szabadon (lakóhelytől függetlenül) felkereshetőek az egész ország területén – nincs területi korlátozás. A szolgálatot a kormányhivatalok népegészségügyi osztályának védőnői látják el. Címlista és további tájékoztatók a kormányhivatal oldalán találhatóak: https://www.kormanyhivatal.hu/hu

A Családvédelmi Szolgálat (CSVSZ) szolgáltatásai

  1. Családtervezési tanácsadás
    Gyermekvállalás: Mi az, ami megtehető a leendő gyermek egészsége érdekében
    Fogamzásgátlás: Személyre szóló módszerek (előnyök, hátrányok, hatásmechanizmusok)
    Felkészítés a nőgyógyászati és egyéb vizsgálatokra
  2. Ifjúsági tanácsadás
    Egészséges életvezetés, Felnőtté válás (testi-lelki változások, önismeret, rizikótényezők,megelőzés)
    Párválasztás-családalapítás: női, férfi szerepek, egymással szembeni elvárások, felelősség, szeretet, szerelem, a harmonikus párkapcsolat, a család szerepe, az élet tisztelete, védelme)
    Fiatalkorúaknak házasságkötés előtti tanácsadás
  3. Családvédelmi tanácsadás
    Családtámogatási ellátási formák
    Tanácsadás súlyos válságban lévő, a terhességmegszakítás gondolatával foglalkozó párok (nők) részére

Módszerek: egyéni és páros tanácsadás, csoportfoglalkozás

Forrás:
https://www.kormanyhivatal.hu/hu/budapest/jarasok/csaladvedelmi-szolgalat