1

Egészségvédő sportág mozgás

Egészségvédő sportág, mozgás kiválasztása

A mozgás, testedzés fontos egészségvédő tényező: mozgásszervi és keringési problémák esetében, de cukorbetegség, immunerősítés terén vagy éppen a megfelelő alvás, közérzet elősegítésében is. A testmozgás betegség megelőző hatása azonban fokozottabban érvényesül, ha örömmel, jókedvvel végezzük a gyakorlatokat. Természetesen nem mindenki az egészsége érdekében kezd el mozogni. Egyes felmérések szerint a fitnesztermek látogatóinál csak az 5. helyen van az egészségmegőrzés, mint cél. Az, hogy ki miért kezd el mozogni lényegtelen az egészség szempontjából, hiszen a mozgás egészségvédő hatása akkor is megvan, ha csak a társaság miatt járunk edzeni. Azonban fontos az, hogy ilyenkor is olyan mozgást válasszunk, ami nem árt az egészségi állapotunknak.

Az egészség szempontjából vegyük figyelembe az alábbi tanácsokat:

-ha valakinek krónikus betegsége van, mindenféleképpen konzultáljon kezelőorvosával.

-nagy, illetve váltakozó intenzitású testmozgás nem ajánlott keringési betegség esetén, csak kezelőorvossal konzultálva, kezelt, stabil állapot esetében, folyamatos kontroll mellett. Ugráló vérnyomás érték mellett veszélyes és a szervezet számára megterhelő az ilyen típusú mozgás. Amíg nem stabilizálódik a keringés, addig más mozgásformát érdemes választani.

-gyors mozdulatváltakozás, plusz súllyal történő testmozgás nem ajánlott ízületi problémák esetén, csak kezelőorvossal konzultálva, hogy a beteg ízület vagy a kompenzáló izomzat nem terhelődik-e, speciális gyakorlatokat kiválasztva, folyamatos állapotfigyelés mellett.

Minden betegség esetén javasolt a mozgás, keresse meg kezelőorvosa tanácsai alapján az Önnek megfelelőt és tájékoztassa betegségéről az edzést tartó szakembert is!

Mozgásformák:

aerobik

aikido

alakformáló torna

aquaterápia

asztalitenisz

atlétika

balett

bírkózás

bodyart

callanetics

cardio edzés

cheerleading

cross training

dance aerobik

deepwork

evezés

falmászás

fanatic jump

fitball

fitbox

fitfight

futás

gerinctorna

gumiszalag gyakorlatok

gymstick muscle

hastánc

hot iron

interval edzés

jégkorong

jiu-jitsu

jóga

judo = cselgáncs

kajak

kangoo

karate

kenu

kerékpár

kettlebell

kézilabda

kick-boksz

kispályás labdarúgás-futsal

kondizás

kosárlabda

köredzés

kungfu

különleges ütős sportok (tamburelli, tamburello, gyorstollaslabda, mini tenisz)

labdarúgás

lovaglás

muay thai

néptánc

nin jutsu

nordic walking,

ökölvívás

öttusa

party fitness

pilates

röplabda

rúdtánc fitnesz

spinning

squash

stability

step

stretching

súlyemelés

személyi edzés

szenior torna

tabata

taekwondo

tai chi chuan

tájfutás

társastáncok

tenisz

természetjárás

tollaslabda

torna

triatlon

trx

úszás

vívás

vízilabda

zumba

Ajánlott Forever termékek sportoláshoz ide kattintva tekinthetőek meg.

 




Tartós testsúlyrendezés kitartó életmódváltás

Tartós testsúlyrendezés kitartó életmód változtatással

A tartós testsúlyrendezéshez kitartó életmód-változtatás kell. Ennek egyik oka, hogy a szervezet nem tud túl gyorsan változtatni, alkalmazkodni dolgokhoz anélkül, hogy ne legyenek káros vagy kellemetlen hatásai. Például túl gyors testsúlyrendezés esetén a bőr nem tud megfelelően alkalmazkodni a gyors testsúlycsökkenéshez és a kinyúlt, lógó bőr ott marad. A másik, hogy ha nem gyakoroljuk sokáig az életmódbeli változtatásokat, akkor nem rögzülnek és könnyen visszatérnek a régi reflexek, nagy evészetek, mozgás nélküli napok.

Tervezzük meg 3-6 hónapra a testsúlyrendező életmódváltást és haladjunk kisebb, de biztosan működő, kivitelezhető dolgokkal.

Nagyon fontos, hogy végig csináljuk, ehhez pedig az kell, hogy ne túl sok és ne túl nehéz feladatokat várjunk el magunktól. Írjunk egy listát arról, mit változtatnánk ahhoz, hogy egészségesebb legyen az életvitelünk, lecsökkenjen a testsúlyunk. Ne általánosságban, hanem konkrét dolgokat írjunk le! Ne azt, hogy többet mozgok, hanem azt, hogy reggelente futok 30 percet, vagy gyalog megyek két megállót a metróig. Ne azt, hogy kevesebbet eszem, hanem hogy a pékárut megveszem és ketté töröm, két napra beosztom, ne azt, hogy több gyümölcsöt eszem, hanem hogy minden napra veszek egy almát és délután, ha hazaérek megeszem. Számtalan dolog van biztosan, amit fel tudunk sorolni és már sokszor kívántuk, hogy megtegyük azért, hogy megszabaduljunk a felesleges kilóktól. Ha megvan a lista, osszuk be és minden hétre max. 3-5 dolgot tűzzünk ki célul. 3-5 változtatásnál többre egyszerre nem tudunk koncentrálni, azzal csak a kudarc esélyét növeljük, és könnyen megesik, hogy feladjuk az életmód változtatást. Vezessünk naplót, naptárat, hogy mi, az ami sikerült! Lássuk a pipákat, piros pontokat, mert az segíti a kitartást, erőt ad, hogy végig csináljuk és eredményes legyen a testsúly csökkentés. Ha valamit nem sikerült megváltoztatni, azt tegyük a sor végére és a következő héten már más változtatnivaló dologgal folytassunk a listáról. Ezzel csökken a kudarc, a lelkiismeret-furdalás érzése is. Lehet, hogy egy későbbi alkalommal könnyedén véghez tudjuk vinni azt a változtatást. Sőt az is lehet, hogy annak a dolognak a változtatása nem is kell, anélkül is rendeződik testsúlyunk, elérjük a kívánt eredményt.

Havonta összegezzük az elért dolgokat és ne csak a centiket, kilókat vegyük sikernek, hanem a megváltoztatott dolgokat is. Hosszú távon mindegyik hozzájárul a testsúlyrendezéshez.

További tanácsok az életmódi tényezőkkel kapcsolatban ide kattintva tekinthetőek meg:

További információk a testsúlyrendezéssel kapcsolatosan ide kattintva tekinthetőek meg:

Ajánlott Forever termékeket ide kattintva tudja megtekinteni, megvásárolni:

Sok kitartást és eredményes testsúlyrendezést kívánok!




Aerob és anaerob folyamatok

Aerob és anaerob folyamatok a szervezetünkben izommunka során

A szervezet az izommunka során energiát használ fel, melyet az adenozin-trifoszfátnak, röviden ATP-nek nevezett vegyület biztosít. Ez az energiaadó anyag szükséges az izommunkához. Az ATP termelődéséhez különböző alapanyagot, tüzelőanyagot használhat fel a szervezetünk, attól függően, hogy oxigénben dús környezetben vagy oxigénhiányos állapotban vannak a sejtek.

 

aerob – oxigén jelenlétében anaerob – oxigén hiányában
energiát adó alapanyag szénhidrátok, zsírok szénhidrátok
egységnyi glükózból termelt energia 36 ATP 2 ATP
mozgás intenzitása alacsony magas

 

  1. Aerob, azaz oxigén jelenlétében a szénhidrátokat és zsírokat is képes felhasználni a testünk az energiatermeléshez. Ez a folyamat nagyon hatékony, egységnyi glükózból 36 ATP keletkezik. Elsősorban az alacsony intenzitású mozgások során megy végbe ez az energiatermelő folyamat.
  2. Anaerob, azaz oxigén hiányában kizárólag szénhidrátból képes a szervezet ATP-t termelni. Intenzív testmozgás során történő energiatermelés. Anaerob folyamatok során a szénhidrátok hamar felhasználódnak és tejsav is termelődik. A tejsav pedig akadályozza az izmok hatékony működését. Ez az energiatermelő folyamat elsősorban a magas intenzitású, gyors mozgások teljesítményéhez biztosít hatékony energiát.

Lebontó és felépítő folyamatok energetikai kapcsolata

 

Kép forrása: https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/termeszettudomanyok/biologia/biologia-11-evfolyam/a-sejtanyagcsere-altalanos-jellemzese/az-adenozin-trifoszfat

Lebonto_anyagcsere_szubsztratjai_izommunka_soran

A lebontó anyagcsere szubsztrátjai (a folyamat során az enzim által átalakított kiindulási anyag) a munkavégzés során. Szubsztrátként az anyagcsere kezdetben glikogént, majd zsírsavat és glükózt hasznosít.

Kép forrása: https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0019_1A_Elettani_alapismeretek/ch05s04.html

További információk a sportolással kapcsolatosan ide kattintva tekinthetőek meg.

Ajánlott Forever termékeket ide kattintva tudja megtekinteni, megvásárolni.

 

Hatékony és eredményes sportolást kívánok!