1

A tojás

A Tojás

„A tojás a legtökéletesebb dolog az univerzumban” /T.W. Higginson, 1862/

A tojás igen komplett tápanyagforrás és igen sokféleképpen készíthetünk belőle ételt vagy használhatjuk fel ételkészítéshez. Ezért az egészséges étkezésnek egyik alapvető eleme kell legyen a tojás, hiszen tápanyagokban gazdag és könnyen beépíthető az étrendbe számos étel formájában. Ha végig gondoljuk, hogy a meszes héj alatt lévő tápanyagok segítségével egy 21 napig tartó meleghatás révén egy önálló élőlény (annak minden részével: szem, láb, tüdő, szív, erek, izmok stb.) bújik ki a megtermékenyített tojásból, láthatjuk ennek a bőséges tápanyagforrásnak az eredményét.

A tojás kiemelkedő élettani szerepe táplálkozásunkban összetételében rejlik. Szénhidráton és C vitaminon kívül szinte az összes tápanyagot tartalmazza, ami az emberi táplálkozáshoz szükséges, mindezeket teljesen hasznosuló formában:

A tojás fehérjéjének biológiai értéke megegyezik az anyatejével, azaz 100 %. Egy fehérje biológiai értéke azt jelenti, hogy a szervezetünk számára nélkülözhetetlen (esszenciális) aminosavakat megfelelő mennyiségben, arányban tartalmazza-e és így egyedüli fehérjeforrásként elegendő-e. A tojás fehérjéje teljes mértékben biztosítja a fehérjeforrást.

A tojás vitaminokból és ásványi anyagokból is igen sokfélét és jelentős mennyiségben tartalmaz. Egy átlagos méretű tojás 11 vitamin és ásványi anyag esetében tartalmazza az ajánlott napi bevitel legalább 10%-t (A vitamin, D vitamin, B2 vitamin, Biotin, Pantoténsav, Folsav, Kolin, Foszfor, jód, szelén, niacin). A tojás sárgája igen gazdag ásványokban, mikroelemekből sokfélét és mennyiségileg is sokat tartalmaz (vas, réz, cink, mangán, jód, szelén, foszfor). Például vastartalom: sóska 1,6 mg/100g; egész tojás 1,8 mg/100 mg; tojássárgája 4,1 mg/100g.

Komplett összetétele révén magas tápanyagtartalmával hozzájárul a csontok, izmok, bőr, haj egészséges felépítéséhez, részt vesz a sejtmegújulásban, a látás, anyagcsere, immunrendszer, agyműködés, energia és oxigénellátás normál működésében.

Még néhány hasznos tudnivaló a tojásról:

A tojás mosásával sérül a héjon található védőréteg, ami megakadályozza, hogy a baktériumok a tojás belsejébe jussanak, ezért inkább felhasználás előtt mossuk meg a tojást, addig tartsuk a dobozában. A mélyalmos tartású tojásokon madártoll, ürülék is lehet, ilyen esetben azért tisztítsuk meg, mielőtt a többi élelmiszer közé tesszük a tojást.

A tojás által terjesztett salmonella okozta megbetegedés esélye minimális, ha 70 °C felett sütjük vagy főzzük a tojásos ételt.

Ha kétségeink vannak, hogy friss-e a tojás, tegyük bele egy pohár vízbe, ha megemelkedik és kissé kiáll a vízből 3 hetesnél régebbi lehet, ilyenkor törjük fel külön egy tányérban és, ha szétfolyik a sárgája, akkor ne használjuk fel.

Mit jelent a tojáson az írás:

I. az első szám a tyúk tartási módja (a különböző tyúktartási formák előnyeiről és hátrányairól érdekes információkhoz lehet jutni a Baromfi Termék Tanács 2019. évi előadásaiból, amit ide kattintva lehet megtekinteni):

0: biotartás

1: szabadtartás

2: alternatív tartás

3: ketreces tartás

II. a következő betűjelzés a származási országot jelenti, Magyarország – HU

III. az ezt követő számok pedig az állattartó telep pontos beazonosítására szolgálnak.

„Segíti az agyműködést, magzati fejlődést, immunrendszert, csökkenti a kardiovaszkuláris, daganatos megbetegedések (mell-, bőr-, vastagbél-, méhnyakrák), korral összefüggő szembetegségek (makuladegeneráció, szürkehályog), trombózis, érszűkület, időskori izomerő és izomtömeg-csökkenés (szarkopénia) előfordulásának kockázatát.”

Forrás: Baromfi Termék Tanács Kiadványában (2016).

A tojás világnapja: október második péntekje.

További információk a tojásról és tojásos ételek a Baromfi Terméktanács alábbi kiadványaiban olvashatóak:
A tojás maga a csoda
Végy egy tojást – Tojásos fogások
Tojásos ételek




Tanulás kisiskolás gyermekkel

Otthoni tanulás kisiskolás gyermekkel

A tanulás öröme, az új ismeret megszerzésének lehetősége a lényeg. Fontos, hogy megtapasztalja, hogy ha valamit nem tud, akkor képes arra, hogy azt megtanulja. Ha foglalkozik vele, meg lesz az eredménye, sikerélmény éri.

Ez nehéz feladat! Nemcsak azoknál a gyerekeknél, akik nehezebben tanulnak, hanem a gyorsabb felfogású gyereknél is, hiszen nekik gyakran nincs türelmük, ha valamit meg kell tanulni, mert nem megy azonnal.

Kisiskolás korban, inkább a minőség, mint a mennyiség számít elsősorban. Figyeljük és ismerjük meg gyermekünket, milyen típus és annak megfelelően tanuljunk vele. Lehet, el kell magyarázni másként a dolgokat, lehet csak mellé kell ülni, lehet azt igényli, hogy kikérdezzük, ellenőrizzük. Nem biztos, hogy az a leghatékonyabb, ha valami nem megy, akkor több időt kell a tanulással tölteni. Ha nem mehet játszani, mert tanulnia kell, azzal megutálhatja magát a tanulást is, nem csak az adott tantárgyat. Ha valamit tud, begyakorolhatja, de alapvetően az a fontos, az a segítség, ha segítünk neki, hogy rájöjjön hogyan kell kiszámolni, hogyan értelmezze a verset, hogyan tanulja meg a verset, hogy meglássa a lényegét, értelmét a természettudományi ismereteknek és elő tudja hozni az ismeretet, ha kérdezik róla. Ha olyat ismételtetünk vele, amit valójában nem ért, az csak rövid távon hasznos, és biztosan fárasztó a gyerek számára.

Ha az iskolában már sok időt töltött asztal melletti tanulással, akkor legyünk kreatívak és a mindennapi tevékenységbe építsük be az új ismeretek megszerzését. Kihasználhatjuk az utazási időt szorzótábla gyakorlására, verstanulásra. Vásárlásnál segíthet összeadni a számokat, lehet csak a százas értékeket adjuk vele össze és egy becsült végösszeg lesz (ez nekünk is segít, hogy csökkentsük a felesleges vásárlást). Elolvashat egy hirdetést, rövidebb cikket vagy vicceket, segíthet a rejtvényfejtésben. Az együtt sütés többszörösen hasznos! A recept felolvasása, mértékegységek ismerete, a számolás, az együtt töltött idő és a végén az eredmény a finom sütemény, aminek az egész család örül. Igazi sikerélmény a gyerek számára.

Akár asztal mellett, akár más tevékenység közben tanulunk, vegyük észre, ha a gyerek elfáradt. Ha sokat téveszt, ásítozik, elkalandozik, hisztis-dacos lesz, akkor lehet elfáradt. (Mindig járjunk utána nincs-e szervi probléma például látás, hallás zavar vagy olvasási, számolási nehézség az elfáradás háttérben, esetleg valamilyen betegség.)

Az elkalandozás lehet a fáradtságtól, ha már hosszabb ideje tanul, de lehet, hogy szükség van a koncentrációs képesség fejlesztésére, ha pihenés után is csak rövid ideig tud egy feladatra koncentrálni a kisgyerek. Lehet csak bizonyos tantárgyaknál nem tud sokáig figyelni. Ebben az esetben lehet, hogy nem tudja, hogyan kell jól elvégezni a feladatot. Nem értette a szöveges feladatot vagy nehezebben megy a memorizálás.

Ilyenkor csináljunk valami mást, lehetőleg olyat, ami mozgással is jár. Lehet csak rövidebb ideig tud figyelni, ha kell tartsunk gyakrabban szünetet és játszunk koncentrációs gyakorlatot vele. A kisgyerek számára játék, mégis fejleszti, így legközelebb tovább és jobban tud figyelni. Például 10 percig összeadást gyakorolunk, majd 10 percig dobálja a dobozba a kislabdát. Ha a memóriája nehézkesebb játszunk olyan játékokat, ami a memóriáját fejleszti. Például a memória kártyajátékot játsszuk kevesebb lappal vagy fűzzünk gyöngyöt úgy, hogy elmondjuk előre öt gyöngy színét amit egymás után sorba fűzzön fel. Társasjátéknál legyen a kisiskolás a bankos, számolhatja a pénzt vagy felírhat dolgokat, ha az összeadás, kivonás lényegét nehezen érti meg. ( Persze korának megfelelő gazdasági alapú társasjáték esetében)

Nagyon fontos, hogy valóban legyünk ott mellette, ha együtt tanulunk. Ne a telefont nyomkodjuk, vagy a család más tagjával beszélgessünk. Sőt még azt is megérzik, ha közben a házimunkán vagy a másnapi értekezleten jár az agyunk. Hogyan várjuk el a kisgyermektől, hogy figyeljen, ha mi magunk nem vagyunk képesek a valódi figyelemre. Bár különböző formában, de minden kisgyerek azt igényli, hogy érezze, hogy ott vagyunk, figyelünk rá és segítünk, ha szükséges.  Legyen kevesebb az az idő, amit együtt töltünk tanulással, de az legyen minőségi. Dicsérjük meg, ha valami sikerül és tanítsuk meg tanulni már a kisiskolás korban. Nem kell mindent megtanulnia, de szeressen tanulni, tudja hogy képes új ismeretek megszerzésére. Így később függetlenül az iskolai eredményeitől, ha szeret tanulni, akkor ami érdekli, azt meg fogja tanulni és sikeres, elégedett felnőtté válás lehetőségét alapozzuk meg számára.

Kellemes együtt tanulást kívánok!

Foreveres termékek, amikben olyan vitaminok és ásványi anyagok vannak, amelyek csökkentik a fáradtságot  és gyermekeknek is adhatóak ide kattintva megtekinthetőek.