1

D vitamin

D vitamin ( kalciferol)

D vitamin hatása: Elősegíti a kálcium és a foszfor felszívódását, hasznosulását, közvetlenül befolyásolja a csontképződést, hozzájárul az egészséges csontozat fenntartásához, erősíti a fogazatot, biztosítja az egészséges fogakat. Szabályozza a sejtek növekedését, befolyásolja az immunfunkciókat és az endokrin működést. Az elmúlt évek vizsgálatai alapján bebizonyosodott, hogy a D-vitamin nélkülözhetetlen a megfelelő immunvédekezés fenntartásához és immunmoduláns hatása szerepet játszik az infekciók elleni védekezésben is (felsőlégúti betegségek, influenza). Növeli az izomerőt, gyulladás- és vérnyomáscsökkentő hatású, valamint fokozza az inzulinszekréciót.

1. D vitamint tartalmazó ételek:

Tojás: tojássárgája,
Hal: zsíros halak, halak mája, halmáj olaja (csukamájolaj), harcsa, kaviár, lazac, tőkehal, makréla
Tej: zsíros tej és tejtermékek, tehéntej, kecsketej, tejszín, vaj, sajt, túró, tejföl
D vitaminnal dúsított reggeliző pelyhek,
margarin
Egyes gombák: csiperke, vargánya,
Borjúhús, borjú és marhamáj, csirkemáj
D vitamin tartalmú zöldség, gyümölcs: nincs

A táplálékkal bevitt D vitamin (D2 vitamin (ergokalciferol) és D3 vitamin (kolekalciferol) a vékonybélben szívódik fel, a felszívódáshoz epe szükséges. D2 vitaminból a máj, valamint a vese hidroxiláló enzimjei hatására jön létre a biológiailag aktív D3 vitamin forma.

2. D vitamin a bőrön keresztül:

A bőrben a napsugárzás (ultraviola B vagyis UV-B spektruma) hatására keletkezik a D3 vitamin (kolekalciferol) előanyagából a 7-dehidro-koleszterinből (ami a bélben szintetizálódik koleszterinből). 10-15 perces arcbőrt, végtag, hát bőrét érő nyári, nappali napfény elegendő az optimális D vitamin szérumszint eléréséhez. Fontos tudni, hogy a túl sok UV-B sugárzás hatására a bőr növekvő pigment tartalma gátolja a D3 vitamin képzést, valamint magas fényvédő faktorú krémekkel védekezni kell a napsugarak bőrt károsító sugarai ellen. A magyar éghajlati viszonyok között novembertől márciusig alig képződik D vitamin a bőrben. A szervezet képes a nyári napsütésben felhalmozott D vitamint raktározni. A D3 vitamint a szervezet 2-3 hónapig raktározza a zsírszövetekben.
Idősebb korban, fokozott bőrpigmentáció esetén lecsökken a D3 vitamin képződés a bőrben.

Napi D vitamin szükséglet
A 2012-es „Hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében” című állásfoglalás alapján a napi D vitamin szükséglet referencia értéket a tízszeresére emelték a magyar ajánlásban a különböző életkorokban.

Korcsoport Egy napra javasolt adag Biztonságosan bevihető napi mennyiség felső határa
csecsemők 400-1000 NE 1000 NE
gyermekek (1-6 év) 600-1000 NE 2000 NE
gyermekek (6 év felett) 600-1000 NE 2000 NE
serdülők 800-1000 NE 4000 NE
felnőttek 1500-2000 NE 4000 NE
elhízott felnőttek 3000-4000 NE 4000 NE
várandós nők 1500-2000 NE 2000 NE

D vitamin hiány alakulhat ki: életkortól függően (kamaszkor, idősebb kor), várandóság, erősebb bőrpigmentáltság, téli évszak végére, kevés szabadban töltött idő, alacsony napsütéses lakóhely, hiányos táplálkozási tényezők, vegetáriánus életmód, túlsúly esetében, egészségi állapottól függően nagyobb igény lehet nagyobb terhelésnél, betegségeknél (fertőzéses megbetegedések, influenza, asztma, emésztőrendszeri és felszívódási betegségek, daganatos betegségek), gyógyszer kölcsönhatásokra. Légköri szennyeződés miatt kevesebb D vitamin keletkezik a bőrben és a szervezetbe kerülő szennyeződés miatt nagyobb lesz a D vitamin szükséglet, ez is okozhat D vitamin hiányt a szervezetben.

A D vitamin hiányában emelkedik számos magas mortalitású rákos megbetegedés, a cardiovascularis betegségek, a sclerosis multiplex, a rheumatoid arthritis és az 1-es típusú diabetes mellitus gyakorisága.

D vitamin hiány tünete lehet:
Gyakori felsőlégúti betegség, nátha, influenza, ínygyulladás, lehangoltság, izomgyengeség, gyakori csonttörés,
Csontritkulás, Hepatitis C, súlyos D vitamin hiány esetében gyermekkorban rachitis, felnőttkorban osteomalacia alakul ki.

D vitamin pótlása:
A magyarországi életmódi viszonyok és táplálkozás alapján rendszeresen, de a novemberi és a márciusi időszak között feltétlenül ajánlott a D vitamin pótlása az egészség megőrzése szempontjából.
Ajánlott Forever (FLP) D vitamin tartalmú étrend-kiegészítő készítmények:
Forever Calcium, Immublend, Daily, Vitolize Women, Vitolize Men, Kids
A termékek összetétele ide kattintva megtekinthető.

D vitamin túladagolás tünetei:
Mivel a D vitamint a szervezet képes raktározni, ezért a szervezet számára szükséges D vitamin mennyiségét lehet adagolni napi, heti, akár havi szinten is. Túladagolás 6 hónapig szedett 1-2000 NE esetén fordulhat elő. A D vitamin túladagolás okozhat székrekedést vagy hasmenést, fejfájást, émelygést, súlyos kimerültséget. Hosszú ideig fogyasztott, több ezer NE D vitamin pótlás esetén javasolt a vérben a vitamin szint laboratóriumi vizsgálattal történő mérése.

Hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében ide kattintva olvasható.




Egészségvédő Karácsony

Mitől lesz egészségvédő a Karácsony ünnepe?

Már november elején az üzletek kirakatai emlékeztetnek, hogy közeleg a szeretet ünnepe, a Karácsony. Az emberek egyes csoportjainak mást jelent a Karácsony ünnepe vallástól, neveltetéstől, kultúrától függően, de sajnos abban sokan egy csoportot alkotnak, hogy tehernek, gondnak tekintik ezt az ünnepet. Pedig az ünnep pont arról szól, hogy jól érezzük magunkat, az eddig felgyülemlett feszültséget oldjuk egy kicsit és örvendezzünk. Az ünnep a lazulás miatt fontos, és itt mindegy, hogy Karácsonykor Jézus születését, a családi összetartozást, az otthon melegét, a szeretetet ünnepeljük vagy egy divatos okot a szívünk és a ház díszbe öltöztetéséhez. A megállunk és ünneplünk, az elégedettség, az öröm érzését kell éreznünk, ami pedig bizonyítottan egészségvédő hatással bír.

Ezt az érzést számos dolog próbálja megakadályozni. Ha a kiadásokra, a takarításra, a készülődéshez szükséges sok-sok energiára és időre gondolunk, vagy a kötelező rokonlátogatásokra, nagy falatozásokra, máris csak a gond jut eszébe sok embernek a Karácsonyról. És ezek a gondolati szinten összekötött reflexek máris görcsbe rándítják a gyomrot, emelik a pulzust és a vérnyomást, feszítik a nyak és vállizmokat, merítik a szervezet vitamin és ásványi anyag raktárait. Kinek-kinek az egyéni érzékenysége szerint. Egyetlen szóról van szó, ami számtalan gondolatot és érzést idéz fel: a boltokban vásárlók tömegét, a pénzkiadás növekedését, a még este is főlő karácsonyi vacsorát, a ferde fenyőfák látványát, a vitákat hova, melyik nap menjen a család…..

Egyetlen szó csak. Melegséget, szeretet kellene sugározzon magából.

Minden, amit teszünk Karácsonykor azért tesszük meg, mert úgy gondoljuk helyesnek. Igenis annyi pénzért akarunk venni ajándékot a gyereknek, igenis még éjfélkor is sütünk egy adag bejglit és bár nem bírjuk anyósékat, de azért nem lenne jó érzés, ha nem mennénk el hozzájuk. Amitől mindez egészségkárosító lesz, az a hozzá kapcsolódó stresszes gondolatok. Megveszem, de az jár a fejben, hogy nem kellett volna és máris odavész az ajándékozás öröme. Készül a süti a barátoknak, rokonoknak, de a fejben ott a gondolat, hogy az időt inkább az internet előtt kellene tölteni. Elmegy a család a rokonlátogatásra, de az utat végig veszekedés kíséri és bár jól esik a vendégségben kapott sütemény, csak a durcás hangulat érződik.

Ahogy azonban ezek a gondolatok, érzések betársultak a Karácsony szóhoz, ugyanúgy meg lehet ezeket változtatni és élvezni ezt a nagyszerű ünnepet. Ha már megünnepeljük (, mert nem mindenki teszi), akkor valóban legyen ünnep. Ha pedig elér minket az igazi ünnepi érzés, akkor a szervezet feszültsége csökken, pulzus, légzés normalizálódik, a test szimpatikus tónusfokozódása megszűnik és egy nyugalmi egészségvédő állapotba kerül. Használjuk hát az ünnep örömét egészségünk érdekében.

Az ajándék örömteli és szívből jön. Ha az ötödik üzletet is kell végig járni, ha a kis félretett pénzből kell kipótolni vagy napokig puhatolni, hogy a megfelelő ajándék kerüljön a fa alá. Télen az anyagcserénk is más, raktározóbb a szervezetünk, így van kódolva. Ha csak nem koplalunk 2-3 kilogrammal mindenféleképpen növekszik a súlyunk. Ha ehhez még bűntudat is társul a mákos vagy diós bejgli elfogyasztásakor, akkor csak a stresszhormonokat növeljük és zavarunk be a hormonháztartásba, annak minden következményét viselve. Sokkal több egészségvédő hatása van, ha közben szeretettel gondolunk a sütemény készítőjére, vagy élvezzük az ízeket. Ha nem a kedves anyósnál van a vendégeskedés, akkor sem kell negatív hangulatot generálni. Van az örömujjongás és az utálat között számos érzés, amivel azért kellemesen eltölthetjük az időt, nem muszáj megtalálni a jó tulajdonságát rokonunknak, elég, ha csak az jár a fejünkben, hogy akit nagyon szeretünk, annak akarunk a kedvében járni a látogatással. Akkor viszont, ha így cselekszünk, érezzünk is így és máris nyugodtabb, kellemesebb lesz a kötelező vendégeskedés.

Meg lehet, meg kell keresni, valójában miért is tesszük meg azokat a dolgokat, amiket megteszünk a Karácsony kapcsán és vegyük elő ezeket a gondolatokat a karácsonyi ünnepi hangulat kialakításához. Aztán kapcsoljuk ezt az érzést az ünnephez, hiszen nem utálatból tettük bele a sok időt, energiát, pénzt, hanem szeretetből, gondoskodásból, kedvességből.

Kellemes, örömteli egészségvédő Karácsonyi ünnepeket kívánok!