1

Energiabevitel

Energiabevitel / Kalóriabevitel

A táplálkozás összeállításánál bármit is eszünk fontos annak mennyisége. Az ennivalókból tápértéküktől függően és a szervezetet megterhelő mértékétől függően együnk többet vagy kevesebbet. Minél összetettebb és táplálóbb egy étel, vagy étkezés annál többet ehetünk belőle, mert így az étel tápértéke be tud épülni a szervezetbe, felhasználódik, hiszen minden összetevő ott lesz a megfelelő hasznosuláshoz és nem raktározódik, mert nem tudja testünk felhasználni egy hiányzó ásvány vagy vitamin miatt. Legyen benne szénhidrát, fehérje, tartalmazzon vitaminokat, ásványi anyagokat vagyis legyen benne gabonaféle, hús vagy tejtermék, gyümölcs és zöldség is. Az egészséges étkezés kialakításának alapjául az egységszámítást ajánlom (kanadai Food Guide alapján készült kiadvány itt letölthető). Valamint minél több megterhelő dolog van az ételben legyen az adalékanyag vagy számunkra nehezebben, lassabban emészthető élelmiszer, abból együnk kevesebbet, mert lehet több dolgot elhasznál a felszívódása, megemésztése, mint amennyivel táplálja a testünket, ha túl sokat fogyasztunk belőle.

Ismernünk kell azt is, hogy egészséges testsúlyunkhoz tartozó alapanyagcsere fenntartásához, mennyi energiára van szükségünk és az egyes általunk végzett tevékenységek kapcsán milyen fokozott vagy csökkent kalóriabevitelre van szükség. Az életfolyamatok, a szervezet működtetése energiát igényel, ez az alapanyagcsere fenntartásához biztosítandó energia szükséglet. Számos folyamat zajlik a szervezetünkben, nemcsak a fizikai munka, ami energiát használ. Ilyenek például, az anyagcsere folyamatok, a növekedés, a szervezet regenerálódása, gyógyulása, a szervek működése (szív összehúzódása, bélmozgás, az ingerek feldolgozása stb). Kalória szükségletünk megváltozik például, ha elkezdünk kocogni, rendszeresen tornázni akár stresszoldás vagy ízületvédelem miatt, akkor a fokozott fizikai aktivitás miatt meg kell emelni a kalóriabevitelt. Ha pedig egy 2 hónapos projekten dolgozunk és tudjuk, hogy a gép vagy a telefon előtt ülünk majd egész nap, akkor le kell csökkenteni a kalóriabevitelt, az étel mennyiségét, hogy fenntartsuk az energia-egyensúlyt. De ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az alapanyagcsere mellett a szellemi munka is igényel kalóriabevitelt.

Ez semmiféleképpen nem azt jelenti, hogy egyfolytában számolgatnunk kell a kalóriákat vagy, hogy a testsúlyunkat egy adott értéken kell folyamosan tartani egy szoros energiabevitel – energiafelhasználás kontrollal. A testsúly változás is egy alkalmazkodás adott helyzetekhez, például természetes folyamat, amikor a téli időszakban a raktározás miatt néhány kilogrammal megemelkedik a testsúlyunk. Az a baj, ha ez a plusz kilogramm nem tűnik el nyáron és 10 év alatt az évi 2-3 kg-ból 15-20 kg összegyűlik. Ezt már sokkal nehezebb leadni, ekkor már komolyan meg kell dolgozni, hogy visszatérjünk egészséges testsúlyunkhoz. Ne várjuk meg, amíg problémák lesznek a súlyfeleslegből! Ugyanez vonatkozik a testsúly csökkenésre. Egy betegség, egy hosszabb fizikai megterhelés testsúlycsökkenést okozhat, figyeljünk rá, hogy megfelelő energiabevitellel visszaállítsuk az egészséges testsúlyt.

Az egyensúlyban lévő kalóriabevitel-kalóriaégetés kontrolljához egyszerűen 3-6 havonta mérjük meg a testsúlyunkat és egyes testméreteinket (haskörfogat, kar és comb körfogat, mellkörfogat – ügyeljünk rá, hogy ugyanott mérjünk). Az egészséges testsúlyhoz képest 5% eltérés (pl. 80 kg +/- 5 kg, 60 kg +/_3 kg) tartósan – 3 hónapot meghaladva – már odafigyelést igényel. Ha ezt tapasztaljuk, nézzük meg mi változott életvitelünkben és csökkentsük vagy növeljük az étel mennyiségét, mielőtt jelenős súlyváltozás történne.

Az energia-egyensúly kialakításához további információk a MDOSZ táplálkozási Akadémia Anyagcsere, valamint Energiaegyensúly Hírlevelében olvashat.

Kalkulátor ide kattintva az Európai Élelmiszer Információs Bizottság (EUFIC) weboldalán érhetők el.

 




Pattanások a bőrön

Pattanások a bőrön

A serdülőkor jellegzetes megbetegedése, mely hasonlóan sok más betegséghez mára már más korcsoportban is megjelenik, így gyakran látható felnőtt emberek bőrén is hasonló piros vagy gennyes pattanás. Maga az acne (akné) bőrbetegség a bőrben található faggyúmirigyek kivezető nyílásának eltömődéséből és különböző mértékű gyulladásából ered. Az acne megjelenési formája a comedo, mely a szőrtüsző, illetve a faggyúmirigy nyílását eltömeszelő szarucsap. Ez lehet:

nyitott-fekete comedo (miteszer): felületesebb, a szőrtüsző nyílásában lévő szarucsap, könnyen kinyomható

zárt-fehér comedo (pattanás): mélyebben, a faggyúmirigy nyílásban lévő szarucsap, nehezebben kinyomható

A szarucsapot okozhatja fokozott szarusodás vagy fokozott faggyútermelés. A szarucsap a faggyú szabad elfolyását akadályozza. A pangó váladékban a Propionibacterium acnes baktérium (normál bőrflóra tagja) felszaporodik, zsírsavakat szabadít fel, mely comedo-, pustulaképződést és gyulladást idéz elő, ez okozza a látható tüneteket.

A bőrtünetek megjelenhetnek az arc mellett a homlokon, de a hát, mellkas, fülkagyló területén lévő bőr is tipikus helye a miteszereknek, gyulladt pattanásoknak.

Míg kamaszkorban a kor velejárójának tekintik a fejlődéssel járó természetes hormonális változások miatt a pattanások megjelenését, elgondolkodtató, hogy felnőtt korban milyen tényezők váltják ki azt az erőteljes hatást, amitől a bőrön a pattanások megjelennek. Sajnos a mai életmód ilyen jelentős hatással lehet a faggyútermelésre, a fokozott szarusodásra és akár a hormonális rendszerre is (hiányállapotok, fokozott vagy tartós stressz hatás, nem megfelelő minőségű táplálék rendszeres fogyasztása, vegyszerhatások, levegő-szennyezettség)

Fentiek alapján a pattanások, miteszerek megelőzésben, kezelésében az életmódi tényezők mellett mind a külsőleges kezeléseknek, mind a belsőleges hiánypótlásoknak (étrend-kiegészítők) jelentős szerepe van.

Javasolt FLP termékek:

1.bőrápoló szerek, melyeknek az alapja nem víz, hanem Aloe Vera, ezáltal még hatékonyabbak az egészséges, ápolt bőr elérésében

Infinite Hydrating Cleanser hidratáló arctisztító

Rehydrating Toner hidratáló, bőrerősítő tonik (alkoholmentes)

Sonya Daily Skincare System arcbőr ápoló szett (aloe vera, jojoba, fehér tea, uborka összetevőkkel): Sonya Refreshing Gel Cleanser frissítő és arctisztító gél, Refining Gel tápláló gél maszk Illuminating Gel a bőr természetes ragyogását elősegítő gél, Soothing Gel Moisturizer nyugtató-hidratáló gél. A termékek külön is megvásárolhatóak.

Forever Marine Mask és  Forever Aloe Scrub bőr revitalizáló bőrradír

Forever Alpha-E Factor magas E-vitamin tartalmú sokoldalú bőrápoló termék

R3 Factor oldható kollagén, A és E-vitamin tartalmú készítmény.

Aloe Propolis Creme Aloe Vera gél és a propolisz krémes keveréke, tartalmaz kamillát és fekete nadálytőt.  Hatékony gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású krém.

Aloe First Aloe Vera  + 11 gyógynövény (körömvirág, kakukkfű, cickafarkkóró, kamilla, pitypang, eukaliptusz, golgotavirág, zsálya, gyömbér, borrágófű, szantálfakivonat), propolisz és E-vitamin tartalmú kiváló bőrápoló készítmény. Spray kiszerelése megkönnyíti a használatát.

2. étrend-kiegészítők a szervezet megtámogatásához, a bőr megújulásához:

A bőr normál állapotához hozzájárul az A-vitamin, riboflavin, biotin, niacin, cink és jód. Hozzájárul a megfelelő kollagénképződéshez és ezen keresztül a bőr normál állapotának és működésének fenntartásához a C-vitamin.

Ezek alapján a következő étrend-kiegészítők fogyasztását ajánlom: A-Beta-CarE, Forever Daily, Forever Absorbent-C, Nature Min, NEW-Forever Calcium, Forever Vision

A termékek megtekintéséhez és vásárláshoz kattintson ide!

Pattanásos, gyulladt bőr esetén fokozottabban figyeljünk a smink termékek minőségére és amint lehet a megfelelő minőségű bőrtápláló készítményekkel tisztítsuk meg a bőrt.

Az A-vitamin tartalmú krémek fényérzékenyítő hatásúak.

Amennyiben segítségre van szüksége a megfelelő termékek kiválasztásához vagy mélyebb, gyulladt pattanások jelennek meg a bőrén, és szeretne egy 3-6 hónapos bőrregeneráló program összeállításához tanácsot kérni, keressen meg elérhetőségeimen!